Cumhuriyet yazarı Balbay: Ankara’da iktidarın gelecek hesapları içinde son cümle şu; ‘Savaşta hile mubahtır, seçim de bir savaştır’

Cumhuriyet müellifi Mustafa Balbay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada mahpus ve siyasi yasak cezası almasını kıymetlendirdi.

“Bu tablo 2023 seçimlerinin çok sert geçeceğini gösteriyor” diyen Baybay, “Ankara’da iktidarın gelecek hesapları içinde son cümle şu: Savaşta hile mubahtır, seçim de bir savaştır. Cümlenin korkutucu olduğunun farkındayız lakin gerçek bu!” sözünü kullandı.

Balbay, şunları kaydetti

“Herkesin aklında Erdoğan’ın da geçmişte yargı kaynaklı mağduriyet yaşadığı, bu türlü bir mağduriyetin İmamoğlu’nun lehine olacağı fikri var. Fakat bizim gördüğümüz şu: İktidar seçim sürecinde “mağduriyet ötesi” bir dehşet iklimine hazırlanıyor olabilir. Dünkü karar bizde bu duyguyu öne çıkardı. Yani o denli bir seçim ortamı olur ki mağduriyeti konuşmak seçim sonrasına kalır! Bunun neler olabileceğini lisana getirmek bile istemiyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir