Depremde hasar gören tek katlı yapı çöktü: 1 ölü

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde Kilis merkeze bağlı Saatli köyü Otluca mezrasında bir konutun hafif hasar gören eklentisi yıkıldı. Depo olarak kullanılan eklentiye girdiği belirlenen tarım çalışanı 2 çocuk babası Yusuf Harmancı, enkaz altında kaldı. Harmancı, köylülerin ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen jandarma ve AFAD takımlarının çalışması sonucu enkazdan çıkarıldı. Lakin Yusuf Harmancı, yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı. Yusuf Harmancı’nın cenazesi, otopsi için morga kaldırıldı.

Valilik açıklama yaptı

Kilis Valiliği de bahse ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, sabah saatlerinde ihbarla bölgeye grupların sevk edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Bugün saat 08.13 sıralarında Kilis merkeze bağlı Saatli Köyü Otluca mezrasında 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzele sonrasında hafif hasarlı olduğu tespit edilen bir konutun depo olarak kullanılan eklentisinin çöktüğü ve enkaz altında kalan bir vatandaşımızdan ses geldiği bilgisi alınmıştır. Olay ile ilgili olarak bölgeye yakın jandarma ve Hudut Karakolu işçilerimiz, kurtarıcı/vinç, sıhhat çalışanlarımız ve AFAD ünitelerimiz Otluca Mezrasına sevk edilmiş olup derhal kurtarma çalışmalarına başlanılmıştır. Sevk edilen takımlarımız tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Yusuf Harmancı isimli vatandaşımız göçük altından yaklaşık 45 dakika sonra çıkarılmış, sıhhat takımlarımız tarafından yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamayarak vefat etmiştir. Olay ilgili olarak isimli ve idari incelemelere başlanılmış olup, görgü şahitlerinden alınan birinci bilgilere nazaran; hafif hasarlı olan meskenin eklentisi formunda kullanılan deponun tavanını tutan direğin vefat eden vatandaşımız Yusuf Harmancı tarafından oynanarak yıkılması sonucu tavanın üstüne çöktüğü, olay öncesinde tüm vatandaşlarımıza hasarlı yapılara girilmemesi konusunda gerekli ihtarlar yapılmış olmasına karşın kelam konusu davranış nedeniyle bahse husus üzücü olayın meydana geldiği anlaşılmıştır. Sarsıntı nedeniyle ziyan görmüş riskli yapılardan uzak durulması ve bu yapılara girilmemesi değerle rica olunur. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allan’ tan rahmet kederli ailesine baş sıhhati ve sabırlar dileriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir