‘Doğal Anne’ kitabının yazarı Prema Sundari: Erkekler de okumalı

Ukraynalı bir biyolog olan Prema Sundari, pek çok ülkede annelik ve çocuk bakımı üzerine eğitim almış bir muharrir. Öğrendiklerini evvel YouTube kanalında, arkasında Instagram hesabında geniş kitlelere duyuran Sundari, artık de bilgilerini bir kitap haline getirdi.

Gerekli Kitaplar etiketine sahip olan ‘Doğal Anne’ isimli kitap, raflardaki yerini yeni yeni alırken biz de Sundari ile bir ortaya geldik. Kendisine kitabın yazım sürecini, annelik ve çocuk yetiştirmenin değerini ve yeni çalışmalarını sorduk.

”TUVALET İLETİŞİMİ’Nİ YAYGINLAŞTIRAN KİŞİ OLARAK TANINIYORUM’

Okurlarımız için kendinizden bahseder misiniz? Dünyanın pek çok yerini gezen, annelik konusunda birçok eğitim alan Prema Sundari kimdir?

Türkiye’de ‘tuvalet iletişimi’ni yaygınlaştıran kişi olarak tanınıyorum. Biyoloğum, Ukraynalıyım. Kyiv’de sevgi dolu bir ailede büyüdüm. Milletlerarası İlgiler lisesinden onur derecesiyle mezun oldum ve akabinde Ukrayna’nın en düzgün ikinci üniversitesi olan National University of Kyiv-Mohyla Academy’de Biyoloji ve Kyiv National University of Taras Shevchenko’da Gazetecilik (Medya İletişimi) kısımlarını bitirdim. 2014 yılında İstanbul’a taşınmaya karar verdim, zira buranın benim kentim olduğunu tüm kalbimle hissettim ve epey yıldır İstanbul’u samimiyetle seviyorum. Burası birebir vakitte kızımın doğduğu yer. ‘Doğal Anne’ kitabını yazmak dışında, bir de toplum faydası için bakım kozmetiklerinin bileşenleri hakkında sağlam bilgi alabileceğiniz ekodedektif.com web sitesini kurdum.

‘Doğal Anne’ kitabı nasıl ortaya çıktı? Kitabı hangi motivasyonla yazdınız?

Hem bakım açısından hem de çocuk psikolojisi açısından annelik sanatını öğrenmeye çok vakit ayırdım. Ferdî tecrübelerimden tüm bilgilerimin nitekim işe yaradığına ikna olduğumda ve beşerler bana çocuk konusunda şanslı olduğumu söylediklerinde (her ne kadar hepimiz bunun talihle ilgili olmadığını bilsek de), bilgimi ortak bir yapıya dönüştürmeye başladım. Çocuğun doğal gereksinimlerini pazarlama açısından değil, tabiat açısından görürsek, anneliğin çok keyifli olabileceğini, çok fazla annenin görmesini istedim.

Doğal Anne, Prema Sundari, 176 syf.,
Gerekli Kitaplar Yayınevi, 2023

Anneliğin 21. yüzyılda, eskiye göre daha çok önemsendiğini söyleyebilir miyiz? Geçmişten bugüne annelik nasıl bir evrim geçirdi?

Genellikle annelik daha güzele hakikat gelişiyor. Her yıl daha fazla bağımsız araştırma yapılıyor, nüfusun okuryazarlığı artıyor ve geçmişe kıyasla bayanlar artık bilgiye her zamankinden daha kolay erişebiliyor. Öte yandan, artık her zamankinden daha fazla bilgi var ve gerçek bilgileri yanlıştan ayırt etmek hâlâ bir sanat. Bu nedenle başarılı annelik için tüm hususları çok taraflı incelemek ve birebir vakitte kalbinizi dinlemek kıymetli. Hiçbirini yapmayanlar, çoklukla faydasız ve hatta ziyanlı olan her çeşitten aygıtı satın alarak kolay kolay pazarlama kurbanı olabilirler.

İyi bir çocuk yetiştirmek için evvel âlâ bir anne olmak mı gerekiyor?

Tarihte, çok berbat ebeveynlere sahip çocukların düzgün beşerler haline geldiği; bunun bilakis, çok yeterli ebeveynlere sahip çocukların şu ya da bu nedenle suçluya dönüştüğü birçok örnek bulunuyor. Psikolojide ‘yeterince âlâ anne’ kavramı vardır. Gereğince yeterli anne olursak, çocuklarımızın keyifli olma talihleri artar.

Kitabınız ‘Doğum Öncesi’, ‘Doğum’ ve ‘Doğum Sonrası’ olarak üç kısma ayrılıyor. Pekala bu süreçte babalara dair neler söylemek istersiniz?

Endüstriyel gelişmeyle birlikte erkeklerin babalıktaki tarihî rolü değişti. Bunun esas nedeni, ailelerin birkaç jenerasyondur birlikte yaşamayı bırakması ve yavaş yavaş bir çocuğun bakımının sırf bayan problemi olmaktan çıkmasıdır. Dünya durmuyor ve bu çok yeterli bir şey. Lakin tekrar de fizyolojimiz birebir kalıyor. Erkekler doğum yapamıyor, emziremiyor ve ekseriyetle bir bebekle anne kadar güçlü bir bağ kuramıyor. Tıpkı vakitte babalar, örneğin tuvalet bağlantısı, beslenme, yatağa yatırma vb. öbür çocuk bakımı hususlarıyla başarılı bir halde başa çıkabiliyorlar. Kitabımın ismi ‘Doğal Anne’ olsa da, eşlerini daha güzel anlamaları ve çocuğun bakımına nasıl katılabileceklerini öğrenmeleri için erkeklere de okumalarını çok tavsiye ediyorum.

Instagram hesabınızdan da hususla ilgili bilgilendirici gönderiler paylaşıyorsunuz. Sizi takip eden annelerle etkileşiminiz nasıl? Anlatmak isteyeceğiniz bir anınız var mı?

Instagram açmadan evvel YouTube için görüntüler yapıyordum ve birçok takipçim benden Instagram açmamı istedi. Sıkıntı ve çok vakit alan bir iş olduğu için başlarda Instagram’a pek girmek istemedim. Fakat sonra Amerika Afganistan’dan askerlerini çekti ve oradaki bayanların durumuyla ilgili kalp kırıcı haberlerden çok etkilendim. Okuyamayan ve hakları ihlal edilen bayanların yazgısı beni bilhassa üzdü. Bu yüzden bilgilerimi paylaşabileceğim bir blog oluşturmam gerektiğine karar verdim. Eğitim, bilhassa annelik konusunda bayanlar için son derece değerlidir. Her gün bayanlardan çok samimi bildiriler alıyorum ve onların anneliğini daha kolay ve keyifli hale getirebildiğim için çok memnunum. Bu kadar geniş bir insan yelpazesinin inancına sahip olmak büyük bir nimet ve ben nitekim hepsine minnettarım.

‘KALBİNİZİ DİNLEYİN – RAHAT OLUN’

Buradan annelere neler tavsiye etmek istersiniz?

Çok kolay fakat tüm anneliğin temelini oluşturan iki kelamım var. Bunları yüzlerce defa tekrarladım ve yeniden zevkle söyleyeceğim. 1: Kalbinizi dinleyin. 2: Rahat olun. Rahatladığımızda ve kendimizle temas halinde olduğumuzda, hareketlerimizin doğruluğundan emin olabiliriz, zira bilinçaltı ve genetik seviyede, Havva’dan (veya mitokondriyal Havva’dan) anne olduğumuz ana kadar öğrenebileceğimiz tüm bilgilerin aslında sahibi olduğumuza inanıyorum.

Son vakitlerde neler yapıyorsunuz?

Hayata geçirmek istediğim geniş bir proje listem var ve yavaş yavaş bu listeye nazaran ilerliyorum. Şu anda anneler ve çocuklar için pak içerikli, tesirli bakım serisi oluşturmaya çalışıyorum. Planlarımda birkaç kitap daha ve çok daha fazlası var… Sürpriz olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir