Emeklinin gözü kulağı bu haberde: Ve açıklandı

Emekli aylıklarında artırımlar, temmuz ayında netleşecek. Enflasyon hesabında yapılan değişikliğin, emekli aylıklarına yapılacak artırımı azaltmaması için, aylıklara refah hissesi eklenmesi beklentisi var.

Haziran ayı enflasyonunun, temmuzun birinci haftası açıklanmasıyla; ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Memur ve emeklilerin alacakları enflasyon farkı da temmuz ayında netleşecek.

Memur ve memur emeklilerinin maaş artırımı, her yıl iki sefer toplu mukavele artırımına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Memurlar yılın birinci yarısı için yüzde 8 mukavele artırımı almıştı. Temmuz ayında, bu oranı aşan fark kadar memurlara enflasyon farkı verilecek.

4 aylık enflasyon sayılarına nazaran, memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,21’lik enflasyon farkı için imkan doğdu. Lakin memurlar için temmuz ayında bir düzenleme daha gündeme gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşlarının temmuz ayından itibaren 22 bin lirayı bulacağını açıklamıştı.

Buna nazaran; Temmuz ayında hesaplanacak birinci 6 aylık enflasyon farkının akabinde en düşük memur maaşı ile ilgili ayrıyeten bir çalışma yapılacak ve 11 bin 848 liralık taban memur maaşı 22 bin liraya yükselecek. Bu düzenleme, memur emeklilerin aylıklarına da yansıtılacak. En düşük memur maaşının 22 bin lira olmasının akabinde, tüm memurlar için de aylıkların kademeli formda yükseltilmesi bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon farkına nazaran artırım alacak. 4 aylık enflasyon datalarına nazaran, SSK ve Bağkur emeklilerinin artırımı da yüzde 15.21’e ulaştı. Daha evvel en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması için düzenleme yapılmıştı. Bu artırım periyodunda, 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emeklilerinin aylıklarının da kademeli olarak yükseltilmesi için çalışma yapılması bekleniyor. Emekliler için bir öteki beklenti de enflasyon farklarının üzerine refah hissesi ek edilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir