Emektar tarayıcı Internet Explorer için son çağrı!

Internet Explorer 11, 2023’te büsbütün devre dışı bırakılacak. Microsoft ise güncelleme planında değişikliğe gitti.

Microsoft, Şubat ayında Edge için Windows 10 sistemlerinde Internet Explorer 11’i kalıcı olarak devre dışı bırakacak bir güncelleme yayınlayacak.

Microsoft bir güncellemede, Internet Explorer’ın kademeli olarak kaldırılması ve devre dışı bırakılması hakkında daha fazla bilgi sağladı. Şirket bir müddettir dayanağı durdurmuştu, lakin artık kalıcı olarak kaldırılmasıyla ilgili daha fazla detay sundu.

Bu yılın Haziran ayında Microsoft tarafından kapatılmış olan Internet Explorer 11, Windows’ta büsbütün devre dışı bırakılmaya hazırlanıyor. Şirketten gelen son açıklamada, Internet Explorer 11’in devre dışı bırakılması için son tarihin 14 Şubat 2023 olduğu ifade edildi.

Microsoft yıl boyunca yaptığı açıklamalarda eski tarayıcının sırf Windows Update ile kaldıracağını duyurmuştu, lakin planda değişikliğe gitti. Şirket, Windows 10’da Edge için Internet Explorer’ı devre dışı bırakacak bir güncelleme paylaşacağını söyledi.

Microsoft daha evvel Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 için Edge takviyesi sunmaya başladı. Bu nedenle Şubat ayında devre dışı bırakılan Internet Explorer 11, otomatik olarak Chromium tabanlı Edge’e yönlendirecek.

Şirket ayrıyeten 23 Mayıs’ta yayınlanması planlanan güncellemeyle birlikte Başlat menüsü, vazife çubuğu ve sistemdeki simgeler üzere Internet Explorer’ın referans görsellerini de kaldıracak. Bu halde IE’nin tüm referansları Edge’e çevrilecek.

Microsoft, yeni tarayıcısı Microsoft Edge için tasarladığı yerleşik Internet Explorer modu (IE modu) aracılığıyla Internet Explorer tabanlı web sitelerini ve uygulamaları desteklemeye devam edecek. Yalnızca Internet Explorer 11’de çalışan siteler, “Sitenin Internet Explorer’da tekrar yüklenmesine müsaade ver” komutu aracılığıyla Microsoft Edge üzerinden erişilebilir olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir