HDP’li Paylan’dan asgari ücret açıklaması: İşverenler bu yıl kârlarına kâr kattı, şimdi onlar için fedakârlık zamanı

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Bu yıl üretimden en çok patronlar hisse aldı. Kârlarına kâr kattılar. İşçiler de alım gücünü kaybettiler. Artık patronların fedakârlık yapma vakti. Elde ettikleri karlardan emeğe daha fazla hisse verme zamanı” dedi.

Paylan, partisinin taban fiyat teklifinin 12 bin 500 TL olduğunu belirterek, “Yoksulluk hududu 26 bin TL ise en azından bir meskende iki kişi çalışıyorsa yoksulluk sonuna ulaşabilsin diye bu sayısı önerdik. Bu noktada da patronlar ‘biz bu sayısı ödeyemeyiz’ diyorlar. Bu yıl üretimden en çok patronlar hisse aldı. Karlarına kar kattılar. İşçiler de alım gücünü kaybettiler. Artık patronların fedakârlık yapma vakti. Elde ettikleri karlardan emeğe daha fazla hisse verme zamanı” tabirini kullandı.

Yoksulluk hududu vurgusu

Paylan, açıklanması beklenen minimum fiyata ait şunları söyledi:

“Sayın Nebati dün, ‘enflasyonun uzunluğunun kırdık’ dedi ancak enflasyon minimum ücretlinin ve emeklinin uzunluğunun kırdı, alım gücünü yok etti. Minimum ücretlinin ve işçinin alım gücünü tekrar yerine koymalıyız. Bunu da yaptıktan sonra enflasyonu durdurmalıyız ki bir daha minimum ücretlinin alım gücü tekrar eski noktalara gelmesin. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı taban fiyatı 4 bin 250 TL olarak müjde üzere açıkladı lakin daha çalışanın cebine girmeden alım gücü tekrar gitti.

Şimdi yoksulluk sonunun 26 bin TL olduğu, açlık hududunun 8 bin TL olduğu güçlerde taban fiyatı konuşuyoruz. Maalesef masaya oturan sendika TÜRK-İŞ de taban fiyat sırf 9 bin TL olsa biz imzalarız diyebiliyor. Düşünelim ki bir minimum fiyatlı 9 bin TL alsa ve sadece mutfak masrafına 8 bin TL harcasa geriye kalan bin TL ile ne yapabilir? Kirayı mı ödeyebilir? Kiralar en az 6 bin TL’ye çıkmış durumda. Elektrik, doğal gaz, su internet faturalarını mı ödeyebilir? Onlar da en az 2 bin 500, 3 bin TL’ye çıkmış durumda.”

12 bin 500 TL minimum fiyat önerisi

Yoksulluk sonunun 26 bin TL olduğuna dikkati çeken Paylan, şöyle devam etti:

“Bir sendikanın minimum fiyata 9 bin TL olarak talep etmesi, masaya bu formda oturması bence bir skandaldır. Biz bu açıdan HDP olarak minimum fiyatın 12 bin 500 TL olmasını önerdik. Neden bunu önerdik? Zira yoksulluk hududu 26 bin TL ise en azından bir meskende iki kişi çalışıyorsa yoksulluk hududuna ulaşabilsin diye bu sayısı önerdik. Bu noktada da patronlar ‘biz bu sayısı ödeyemeyiz’ diyorlar. Lakin şunu unutmayalım, bu yıl üretimden en çok patronlar hisse aldı. Kârlarına kâr kattılar. İşçiler de alım gücünü kaybettiler. Artık patronların fedakârlık yapma vakti. Elde ettikleri karlardan emeğe daha fazla hisse verme vakti. Bu açıdan biz minimum fiyatın 12 bin 500 TL olmasını öneriyoruz. Lakin bu sayının personelleri, bir konutta iki kişi çalışıyorsa yoksulluk sonunun üzerine çıkarabileceğini düşünüyoruz.”

Emekçilerin, ulusal gelirden aldıkları hisse düştü 

Emekçilerin ulusal gelirden aldığı hissenin düştüğünü belirten Paylan, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca işçilerin gayri safi yurtiçi hasıladan aldığı hisse ortalama daima yüzde 40-50 civarında olmuştu. Fakat AKP periyodunda evvel bu oran yüzde 35’e düştü. Bu epistemolojik siyasetlerin, yani Türkiye iktisat modeli denilen bu saçma epistemolojik, nörolojik siyasetlerin devreye girdiği geçtiğimiz yıldan bu vakte da yüzde 35’ten yüzde 24’e düştü. Evet, üretim yapılıyor, Türkiye’yi uçuruyoruz diyorlar fakat çalışanlar üretimden daima daha az hisse alıyorlar. Bu iki biçimde oluyor; bir, personelin enflasyon vergisi ile alım gücünün yok edilmesi ile oluyor, ikinci olarak da emekçilerin örgütsüz, sendikasız olmasından ötürü üretimden gereğince hisse almak manasında maaşların artışı konusunda grev hakkını kullanamaması ve emek gayretinin büyümemesinden kaynaklanıyor. Artık işçilerin kaybettiği bu sayıları, üretimden alamadıkları bu hissesi verme vaktidir.

“Mutfak masrafının 8 bin TL olduğu bir ülkede personele 8 bin TL minimum fiyatı dayatamazsınız”

İşverenlere de şunu söylerim. Kârlarınızı, geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 500, yüzde 1000 artırdınız. Evet, lüks, şatafat içinde yaşıyorsunuz. Lüks otomobil bayilerinin önünde kuyruktasınız, lüks yatların önünde kuyruktasınız. Bu büyük patronlar için söylüyorum. Bunların artık bu çalışanlarına bu farkı verme vaktidir. Lakin KOBİ’ler, küçük esnaf konusunda kamu olarak bir dayanak sağlamalıyız. Minimum fiyatı 12 bin 500 TL’ye çıkarırken küçük işletmelere bu yükün vergiler ve sigorta primleri konusundaki yüklerini kamu olarak üzerimize almalıyız. Bu mevzuda kamu devreye girmeli. Taban fiyatı artırma konusunda bir şey daha yapabiliriz kamu olarak. Şayet ki minimum fiyatı 12 bin 500 TL’ye çıkaramıyorsak, şayet ki 9-10 bin TL’de bırakmak istiyorsa devlet bu mevzuda elektriği, suyu, doğal gazı, interneti muhtaçlık sonuna kadar fiyatsız yapmalıdır. Böylelikle her bir çalışana en az 2 bin TL’lik bir kamu takviyesi sağlayabiliriz. Bunun yanında kirada oturanlara 5 bin TL’lik bir kira dayanağı verilmesini öneriyoruz. Minimum fiyatı 8-9 bin TL’de tutmak; emekçiyi, işçiyi sefalete sürüklemek olur. Mutfak masrafının 8 bin TL olduğu bir ülkede personele 8 bin TL minimum fiyatı dayatamazsınız.”

Gençlerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredi borçlarında faizin yerini gecikme artırımının aldığı reaksiyonlarıyla ilgili de Paylan, “Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz temmuzda KYK’ya borçlulukla ilgili sistemi değişiyoruz dedi. Bundan sonra sırf ana para ödenecek dedi. Fakat Meclis’e gelen yasanın alt satırlarında, münasebetinde saklı olan bir ibare ile faizin yerinin gecikme artırımının aldığını gördük. Diyelim ki 50 bin TL borcu olan bir kişinin 25 bin TL’si ana para, 25 bin TL’si faizse bu 25 bin TL’nin yerine 24 bin TL gecikme artırımının geldiğini gördük. Böylelikle Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu beyan gerçeklememiş oldu. Bu mevzuyu ben Meclis’te gündeme getirdim. Bu noktada iktisattan sorumlu Bakan Nebati de yılbaşında gelecek bir torba maddede bir yasal düzenleme yapılarak bu gecikme artırımını geriye alınacağını beyan etti. Lakin bu beyan yetmez. Bu mevzuda reaksiyonlarımızı ortaya koymalıyız. Bir şey daha öneririm. KYK’ya borçlu olan gençlere şu anda hacizler, icralar geliyor. Borçlarını ödemek zorunda kalıyorlar. Benim onlara tavsiyem ocağın 15’ine kadar çıkacak torba maddedeki bu düzenlemeyi beklesinler. Gecikme faizinin yerini alan gecikme artırımlarını ödemesinler. İcra konusunda da yansılarını ortaya koysunlar” dedi.

(ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir