Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze törenine bu görüntü damga vurdu: Liderler otobüsle, Joe Biden makam aracıyla…

İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere’de Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden’ın görüntüsü gündem yarattı.

Cenazede ‘çifte standart’ yansıları gündeme gelirken, kelam konusu imgeler toplumsal medyada çok konuşuldu.

ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze merasiminin yapıldığı Westminister Kilisesi’ne öteki dünya önderlerinin tersine şahsi otomobil ile geldi. Joe Biden ile eşi, Westminster Hall’de Kraliçe’nin naaşını ziyaret ederek, hürmetlerini sundu.

HaberGlobal’in aktardığına göre; cenaze merasimine katılan öteki önderler ve konuklar otobüslerle transfer edildi.  

TÖREN İÇİN BİRTAKIM KURALLAR KONULMUŞTU

Elizabeth’in 19 Eylül’deki cenaze merasimi için İngiltere’nin büyükelçiliklerine İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi protokolün nasıl yapılacağına dair ileti gönderilmişti.

Protokol evrakına nazaran, merasim için Londra’ya gidecek devlet ve hükümet liderlerinden kentteki havaalanlarında protokolün yaratacağı karmaşayı engellemek hedefiyle “mümkün olduğunca” kendi özel uçaklarını değil, ticari uçuşları kullanması istenmişti.

Ayrıca önderlerin helikopter kullanması da mümkün olmayacaktı.

MAKAM ARACI YERİNE TOPLUCA OTOBÜS

Liderlerin cenazenin yapılacağı merasim yerine giderken de makam araçlarını kullanmamaları istenmişti. Bunun yenine devlet ve hükümet liderleri topluca otobüsle taşınacaktı.

Otobüsler, sıkı güvenlik tedbirleri altında eskortlar eşliğinde Londra’nın batısından merasimin yapılacağı Westminister Abbey Kilisesi’ne gidecekti. Merasimden sonra tekrar otobüslerle Londra’nın batısına götürülecek başkanlar, burada kendi makam araçlarına geçebilecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir