Soruşturmayla ilgili yeni ayrıntı: Sedat Peker ne planlıyordu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere kimi siyasi ve bürokratlarla ilgili ifşalarıyla gündemde olan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur’un gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilmesi, gündemin birinci sıralarında yer alıyor.

T24 muharriri Tolga Şardan, yaşananlarla ilgili olarak birtakım savları köşesine taşıdı.

‘SEDAT PEKER, ELİNDEKİ DOKÜMANLARIN BİR KOPYASINI OLUR’A TESLİM ETMETİ PLANLADI’

Buna nazaran kendisine yönelik diplomatik teşebbüslerden haberdar olan Peker, yakın vakitte yaşanması muhtemel yeni süreçte, elindeki manzara, kayıt, bilgi ve dokümanların bir kopyasını Olur’a teslim etmeyi planladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) idaresinin Olur’a yönelik hudut dışı sürecinin planı bozmuş olabileceğini lisana getiren gazeteci, şöyle devam etti:

“Olur’da kelam konusu arşiv var mı? Bu da şimdi bilinmiyor maalesef. Dediğim üzere sıkça konuşulan argüman bu”

‘BAZI GAZETECİLERİN SAVCILIKÇA TABİRLERİNİN ALINMASININ ÖNÜNÜ AÇABİLİR’

Şardan ayrıyeten, bilhassa muhalif medyadan kimi gazetecilerin Olur’la temasta olduğunun bilindiğini belirterek “Olur’un cürüm örgütü üyeliğinden isimli süreç görmesi – tahminen ileri bir yorum olacak – kimi gazetecilerin savcılıkça sözlerinin alınmasının önünü açabilir. Bu durum elbette savcılığın tavrıyla belirli olacak. Yazının yayına girdiği bu saatlerde Olur, büyük olasılıkla savcılığa çıkartılmış olacak. Ve yeniden büyük olasılıkla tutuklanacak. Böylelikle Peker’e bir ileti daha verilecek” dedi.

SORUŞTURMAYLA İLGİLİ YENİ BİLGİ: EMNİYET İLE SAVCILIK ORTASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Şardan’ın aktardığına nazaran Olur’un Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) hangi hususu kararı gereğinde soruşturmaya alınacağı konusunda savcılık ile emniyet ortasında görüş ayrılığı var:

Soruşturmayı yürüten savcılık, Olur’un organize cürüm örgütlerine yönelik kararları içeren TCK’nın 220. hususunun 7. fıkrası yeterince süreç yapılması görüşünde. Emniyet ise, birebir unsurun 2. ve 3. fıkralarına nazaran isimli soruşturma yürütülmesinde ısrarcı.

Yasaya bakıldığında; Emniyet’in beklentisini oluşturan kararlar şöyle:

‘(2) Cürüm işlemek hedefiyle kurulmuş olan örgüte üye olanlar, iki yıldan dört yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır.

(3) Örgütün silahlı olması halinde, üstteki fıkralara nazaran verilecek ceza dörtte birinden yarısına kadar artırılır.’

Savcılığın üzerinden durduğu karar ise;

‘(7) Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır. Örgüt üyeliğinden ötürü verilecek ceza, yapılan yardımın niteliğine nazaran üçte birine kadar indirilebilir.’ şeklinde”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir